Co to jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju i dla kogo jest ono przeznaczone?
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, ma na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do chwili podjęcia przez nie nauki w szkole. Jest to zintegrowany system oddziaływań profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczo - rehabilitacyjnych i terapeutyczno - edukacyjnych. Podmiotem tych działań jest zarówno małe dziecko, wykazujące nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym, jak również jego rodzina.
Zadania Wczesnego Wspomagania Rozwoju
Zakres wczesnego wspomagania rozwoju dziecka może dotyczyć rozwoju motorycznego, stymulacji polisensorycznej, rozwoju mowy i języka, orientacji i poruszania się w przestrzeni, usprawniania widzenia, słuchu, umiejętności samoobsługi i funkcjonowania w środowisku.
-
Zapobieganie występowaniu lub pogłębianiu się nieprawidłowości w jego rozwoju psychoruchowym.
-
Pomoc dziecku w pełnym wykorzystaniu potencjału rozwojowego, jakim dysponuje w zakresie funkcji poznawczych, rozwoju ruchowego, komunikacji i kontaktów społecznych.
-
Pomoc dziecku w stopniowym osiąganiu coraz większej autonomii i samodzielności, na miarę jego możliwości.
-
Dostarczanie rodzicom wsparcia w związku z długotrwałym kryzysem emocjonalnym, wynikającym z faktu niepełnosprawności ich dziecka.
-
Stopniowe przygotowanie rodziców do roli osób wspomagających rozwój ich dziecka.
Specjaliści Wczesnego Wspomagania Rozwoju
W celu realizacji powyższych zadań i zapewnienia optymalnego rozwoju niepełnosprawnemu dziecku i pomocy jego rodzicom, powołujemy interdyscyplinarny zespół specjalistów, posiadających przygotowanie do pracy z małymi dziećmi, który tworzą:
-
psycholog,
-
logopeda,
-
pedagog specjalny
-
terapeuci innych specjalności , specjaliści w zakresie integracji sensorycznej
Warunki objęcia dziecka i rodziny specjalistycznymi formami pomocy w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju
-
Dzieci przyjmowane są na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, wydanej przez Zespół Opiniujacy w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
-
Wcześniejsze uzyskanie przez dziecko orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie wyklucza możliwości korzystania z zajęć organizowanych w ramach wczesnego wspomagania rozwoju.